11 ieteikumi kā atbalstīt draugus ar neauglību. #3
Dažkārt mēs, labu gribot, ar savu izturēšanos un pateikto nodarām daudz lielāku postu otra emocijām un pašsajūtai nekā sniedzam to atbalstu, kas šajā konkrētajā brīdī būtu nepieciešams. Nav vienas receptes kā pareizi runāt vai rīkoties šādās situācijas, bet mēs varam izlasīt un ņemt vērā šos 11 ieteikumus, kas var kalpot kā pieturas punkti vai ceļvedis sarunā ar mums tuvu cilvēku, kuru ir skārusi neauglība. Mācīsimies sniegt palīdzīgu roku un sadzirdēt otru, iespējams, ka vienkāršs apskāviens un kopābūšana ir nepieciešamāks par runāšanu un padomiem!
Es esmu neveiksmīgi mēģinājusi palikt stāvoklī gandrīz četrus gadus. Šajā laikā man bijuši 4 spontānie aborti, 6 IVF transfēri, 2 IVF olšūnu atsaldēšanas un zaudēti dvīņi dzemdību laikā. Lieki teikt – es varētu būt Neauglības kluba prezidente.
Taču es zinu, ka mana spēja iznēsāt bērnu (vai vairākus) nav tas, kam jāattur mani no mammas lomas. Tāpat es zinu, ka tev nav skaidrs, kā ar mani par to runāt, jo tu esi nobažījies, ka tava nebojātā auglība dzīs mani izmisuma bezdibeņos.
“Šeit
mums ir radies feileris komunikācijā.”
(filma Cool Hand Luke, 1967)
Tā nav mana vai tava problēma – tā ir mūsu problēma.
Jūnijs ir pasaules neauglības mēnesis. Es to patiesībā uzzināju tikai pirms pāris nedēļām, bet šis koncepts mani uzrunā, jo neauglība ir vispasaules problēma. Tāpēc – kur nu vēl labāks laiks, lai izskaidrotu tev, kā labāk atbalstīt draugus, kam diagnosticēta neauglība?
1. Vienkārši ieklausies
Nopietni, vienkārši ieklausies. Neuzbāzies ar padomiem, jo es to visu jau esmu dzirdējusi. Es zinu, kā rodas bērni, un – tici man – esmu to visu jau mēģinājusi. Vienkārši ieklausies manās sajūtās, jo es jūtos tik vientuļi, ejot tam visam cauri bez tava atbalsta.
2. Apskauj mani
Mīļš
apskāviens var daudz palīdzēt. Tas parāda, cik ļoti tev rūpu es un tas, kā es
jūtos, pat neko nesakot – tas ir universāls draudzības apliecinājums.
3. Atzīsti, ka tu nesaproti
Cilvēki
mēdz apgalvot, ka saprot, kad patiesībā nesaprot. Es daudz labprātāk dzirdētu,
ka tu nesaproti, bet gribi uzzināt vairāk.
4. Piedāvā doties man līdzi pie ārsta
Vai tu nojaut, cik bieži man jādodas pie ārsta? Tas ir absurds. Mans vīrs nevar būt klāt katrā vizītē, citādi viņš zaudētu darbu un mums būtu riktīgas ziepes.
Un, par spīti tam, ka mēs visi ejam cauri vienam un tam pašam, manas auglības klīnikas uzgaidāmajā telpā valda kapa klusums. Es, iespējams, priecātos, ja tu atnāktu kopā ar mani ne tikai kompānijas pēc, bet arī lai uzzinātu vairāk.
5. Apjautājies, kā es jūtos
Neauglība ir fiziski, emocionāli, mentāli un finansiāli graujoša, un es varētu padalīties savās bēdās ar tevi. Īpaši tad, kad tu svini Māmiņdienu vai Tēva dienu, atceries par mūsu draudzību un to, cik daudz tas nozīmētu, ja tu apjautātos, kā mani iet.
6. Necenties atrisināt manu problēmu
Tas, ka tev vai kādam citam ir palīdzējis viens risinājums, nenozīmē, ka tas pats strādās arī manā gadījumā. Pat ja tas cilvēks, ko zini, arī cīnījies ar neauglību – ir daudz dažādu neauglības veidu. Pastāv iespēja, ka mums nav viena un tā pati problēma, un līdz ar to viens un tas pats risinājums var arī nelīdzēt. Tā meklēšanu labāk atstāsim mana ārsta pārziņā.
7. Izvēlies īsto laiku
Mēs esam draugi, tāpēc es, protams, vēlos dzirdēt par labajām ziņām tavā dzīvē. Bet, ja man ir īpaši grūta diena, tas, iespējams, nav labākais mirklis, kad ar mani dalīties.
Padomā pats: ja tu tikko būtu zaudējis darbu, es nenāktu tā vienkārši tev pastāstīt par to, kā tikko esmu ieguvis kārtējo paaugstinājumu darbā. Kādēļ gan attiekties pret manu problēmu citādi? ”Nolasi” situāciju un dalies savās labajās ziņās, kad mirklis tam ir piemērots, lai es varētu priecāties ar tevi kopā.
8. Neizvairies no manis
Tas, ka nezvanīsi vai nesatiksies ar mani, neliks manai neauglībai pazust. Tu manā dzīvē esi vajadzīgs vairāk kā jebkad.
9. Ļauj man uzelpot, kad tas vajadzīgs
Es
zinu, ka nupat teicu, lai neizvairies no manis, bet gadīsies arī tādas reizes,
kad man vajadzēs uzelpot bez citu uzmanības. Dažkārt man nepieciešama diena vai divas,
lai pasērotu savā nodabā. Tā ir tikai daļa no procesa – tas nenozīmē, ka es
nenovērtēju mūsu draudzību.
10. Neierosini ”vienkārši adoptēt”
Adopcija ir brīnišķīga lieta, bet tā nav piemērota visiem. Vai tu zini, kādas ir adopcijas izmaksas? [ASV] tas var izmaksāt pat 40 000 USD vai vairāk, un tas tikai tad, ja viss norit veiksmīgi jau pirmajā reizē. Daudzi adoptētāji saskaras ar klupšanas akmeņiem procesa sākumā, nereti zaudējot sākotnēji ieguldīto un sāk visu no jauna. Nav tādas lietas kā ”vienkārši adoptēt”.
11. Pieņem iespēju, ka mana stāsta laimīgās beigas var arī nepienākt
Ne katram stāstam ir laimīgas beigas, un arī mans varētu būt viens no tiem. Es, protams, ceru uz citu iznākumu, taču tāda ir neauglības realitāte. Es zinu, ka tu skaties uz savām atvasēm, un tev sāp sirds, apzinoties, ka es, iespējams, šo pašu laimi nekad nesasniegšu, taču tā vietā padomā, kā jūtos es. Ļauj man tikt tam pāri, nenorakstot mūsu draudzību.
________________________________________________________________________
Publiciste Heather R. Huhman ir aktīva blogere gan par neauglības, gan karjeras tēmām. Pēc pašas piedzīvotā viņa ir sākusi pievērsties neauglības izglītībai un atbalstam profesionāli, palīdzot citām sievietēm, kas iet šo pašu ceļu un vadot podkāstu par visdažādākajām ar sievietes reproduktīvo veselību un auglību saistītām tēmām - Beat Infertility.
Raksts publicēts ar autores atļauju un atrodams oriģinālvalodā šeit.